Da industriparker fra store deler av landet møttes på Raufoss under «Summit-Raufoss Industripark 2025», var ambisjonen klar: Å finne en felles vei videre for å styrke norsk konkurransekraft gjennom klimanøytral industri. Samlingen var starten på et tettere og mer koordinert samarbeid mellom noen av landets viktigste industrimiljøer gjennom et felles ønske om å løfte energisatsing, rammebetingelser og utviklingskraft på tvers.
Samlingen trakk til seg flere representanter fra de største industriparkene i Norge. Foto: Jan Tore Øverstad
Dette sier Vera Skjørli Hestnes som er forretningsutvikler i Raufoss Industripark, og som var vertskap for samlingen.
Kraft er nøkkel og felles flaskehals
Tilgang på kraft var hovedtemaet, et område hvor industriparkene kjenner på utfordringene hver dag. Selv om kraftbehovene varierer, var konklusjonen den samme.
– Uten økt tilgang på forutsigbar energi stopper industriveksten opp, dette er en felles utfordring, poengterer Skjørli Hestnes.
Et av de tydeligste poengene er hvordan dagens ordning med anleggsbidrag ved nettutbygging skaper barrierer. Industriparker kan ikke søke om krafttilknytning selv, og må dermed investere i nett uten garanti for at kraften faktisk går til aktørene i industriparken.
– Resultatet av dette er svært alvorlig for norsk industriutvikling, sier Øivind Hansebråten som er adm. dir. i Raufoss Industripark, og som har jobbet med utfordringen over flere år.
– Når bedrifter står klare til å etablere seg, kan de ikke vente på at kraften kanskje kommer. Flere etableringer ender derfor opp i land som Sverige og Finland, hvor tilgangen på kraft og rammebetingelser er mer tilrettelagt, understreker han.
Dette er et område industriparkene nå ønsker å jobbe sammen om. Gjennom felles dokumentasjon av konsekvenser og konkrete forslag til løsninger. Målet er tydelig, man må ha bedre rammebetingelser for norsk industri, slik at investeringene blir værende i Norge.

Ny giv for å utnytte overskuddsenergien
Et annet sentralt tema var hvordan industriparkene kan utnytte overskuddsenergi langt bedre enn i dag. Mange parker har betydelige mengder ubrukt energi i form av varme fra prosessene i både luft og vann. Herøya og Mo Industripark ligger allerede langt fremme, mens andre – som på Raufoss – har igangsatt flere tiltak og ønsker å trappe opp.
«Summit-Raufoss Industripark»-samlingen viste tydelig at industriparkene allerede sitter på viktige brikker, og at et tettere samarbeid kan få det hele til å falle på plass betydelig raskere.
Reguleringer må følge med utviklingen
Diskusjonene under samlingen avdekket at flere industriparker opplever store og unødvendige hindringer knyttet til reguleringsplaner. Dersom et område allerede er regulert til industri, burde det være mulig å gjennomføre endringer internt i en industripark uten omfattende, tidkrevende runder i byråkratiet.
– Dette er et felt hvor industriparkene ser et betydelig potensial i å stå sammen. En felles innsats kan bidra til å forenkle prosesser, styrke forutsigbarheten og gjøre det enklere å tilpasse tomter og infrastruktur for ny teknologi, nye forretningsmodeller og nye aktører, sier Hansebråten.

Vil etablere et felles samarbeidsprosjekt
Samlingen på Raufoss handlet ikke bare om å identifisere utfordringer, men om å finne en felles retning. Det ble etablert et samarbeidsprosjekt hvor industriparkene går sammen om prioriterte satsningsområder. Målet er å stå sterkere, mer koordinert og synlig i møte med myndigheter, regelverksutvikling og energipolitiske prioriteringer.
Trua på en klimanøytral og konkurransedyktig framtid
Bakteppet er Norges mål om å bli et lavutslippssamfunn innen 2050, og industriparkenes egen ambisjon om klimanøytral drift i hele verdikjeden. Planet 2030-initiativet fra Raufoss Industripark setter retningen, men samlingen viste at ambisjonsnivået er i ferd med å bli en felles nasjonal industripark-visjon.
«Summit-Raufoss Industripark 2025» ble derfor mer enn bare dette ene møtet, det ble starten på en felles satsning drevet frem av industriparkene selv.
For én ting var de alle klare på etter samlingen:
Nå skal industriparkene stå samlet for å drive dette fremover, og Skjørli Hestnes er tydelig på at arrangementet er åpent for alle, og hun håper flere industriparker blir med på sikt.
------------------
Presentasjoner fra samlingen
Her finner du presentasjonene fra foredragene som ble holdt under Summit